top of page
  • LinkedIn

Sorular

1. Kanada’ya yeni geldim. Psikolojik destek alabilir miyim?

 

Eğer çalışıyorsanız ve çalıştığınız yerin sigortası varsa danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz. Her görüşme sonrasında alacağınız faturayı sigorta şirketinize sunup ödediğiniz paranıyı geri alabilirsiniz.   Eğer Ontario Sağlık Kartınız varsa (OHIP), Toronto'da farklı lokasyonlarda yer alan toplum merkezlerinden ücretsiz olarak danışmanlık servisi de alabilirsiniz. Buraya tıklayarak adresinize yakın bir toplum merkezi bulabilirsiniz.

2. Ontario’ya yeni geldim ve devlet yardımına başvurmak istiyorum. Ne yapmam gerekli?

 

Ontario eyaletinde maddi ve sosyal yardım yapan devlet kuruluşlarına Ontario Works (Welfare) adı veriliyor. Başvuruyu online olarak ya da telefon ile yapabilirsiniz. İlk başvuruyu yaptıktan sonra görevliler sizi arayıp bir ön değerlendirme yapacaklar. Bu ön değerlendirme sonucunda sizi evinize yakın bir ofise çağırıp yüz yüze görüşmek isteyecekler. Bu yapacağınız görüşmede sizden daha detaylı bilgi ya da belge isteyebilirler. 

3. Kanada'ya yeni geldim ve İngilizce / Fransızca kursu almak istiyorum. Ne yapmalıyım?

 

Toronto'da dil kursu veren farklı yerler bulunabilir. Ancak bunlar arasında en meşhur olanlar YMCA adı verilen toplum merkezleridir. YMCA isimli merkezleri, Kanada'nın her yerinde bulabilirsiniz. Google'dan evinize en yakın olan YMCA toplum merkezini bulup o merkeze ulaşarak İngilizce ya da Fransızca için sınava girmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Size verilecek randevu tarihinde dil becerilerinizi (okuma, yazma, dinleme ve dil kuralları) ölçen bir sınava gireceksiniz. Sahip olduğunuz puana göre seviyeniz belirlenecek ve eğer isterseniz belirlenen seviyedeki İngilizce ya da Fransızca derslere katılabileceksiniz.

 

4. Toronto’daki toplum merkezleri ücretsiz mi?

 

Toplum merkezleri devletten fon alan ve hizmetlerini ücretsiz sunan yerlerdir. İlgi alanınıza göre yüzme, yoga, sosyal rehabilitasyon programları, resim, ruh sağlığı gibi alanlarda merkezler bulabilirsiniz. Toplum merkezlerini direkt arayıp servisleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Her toplum merkezinin farklı kriterleri vardır. Örneğin bazı merkezler sadece 16-29 yaş arası gençlere hizmet verirken, bazıları da sadece Kanada’ya yeni gelenlere hizmet verir. Bazıları ruh sağlığı ile ilgiliyken, bazıları sanat, müzik ya da spor ile ilgili olabilir. Google'a "community centers near me" yazarsanız size yakın olan toplum merkezlerini bulabilirsiniz. 

Eren Deran © 2022

website designed by Kaan Alay

bottom of page